Úniky plynu v rodinných domoch predstavujú vážne bezpečnostné riziko. Pri takýchto situáciách je veľmi dôležité identifikovať a opraviť problém čo najskôr. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko najčastejších miest, kde podľa našich skúseností pri revíziách rodinných domov dochádza veľmi často k menším, alebo väčším únikom plynu.
Únik plynu na pripojeniach plynomeru
Plynomery sú veľmi častým miestom, kde sa vyskytuje únik plynu. Plyn uniká na pripojovacom šróbení – či už na strane distribútora plynu, alebo na strane odberateľa plynu. Bežne je tento únik plynu veľmi málo postrehnuteľný, nakoľko sa plynomery v rodinných domoch nachádzajú v odvetraných skrinkách v exteriéri. Únik plynu sa odvetrá a bez meracieho prístroja ho nezistíte – teda, ak sa nejedná o väčší únik plynu, čo je tiež dosť časté. Ako tento únik plynu vznikne? Má na to vplyv veľa faktorov a niekedy aj ich kombinácie, napr.: zle prevedená inštalácia plynomeru; mechanické práce okolo plynového potrubia v blízkosti plynomeru; dlhodobé vibrácie okolo plynomeru; únava spojovacieho materiálu; vek spojovacieho materiálu..
Únik plynu pri spojoch regulátora tlaku plynu
Regulátor tlaku plynu je ďalším miestom, kde sa môže vyskytnúť únik plynu a stretávame sa s ním pri revíziách dosť často. Keďže regulátory tlaky plynu sa nachádzajú v skrinkách pred plynomermi, platí presne ten istý opis závad a ich vznik ako pri plynomeroch.
Únik plynu na spojoch potrubia a pripojení ventilov
Pri kontrolách sa stretávame aj s únikmi plynu na spojoch (zvaroch) plynového potrubia a na šróbení uzatváracích ventilov – či už sa jedná o HUP (hlavný uzáver plynu) alebo na iných objektových ventilov plynového zariadenia. Ako tieto úniky plynu vznikajú? Na spojoch (zvaroch) plynového potrubia sa únik môže vyskytnúť už od prvého spustenia plynovodu do prevádzky pri neodbornom prevedení spojov (zvarov) alebo časom pôsobením vonkajších vplyvov na spoj (zvar) potrubia, ako napr.: fyzické namáhanie potrubia pri spojoch, dlhodobé vibrácie, ohyb potrubia pod vlastnou váhou, korózia. Pri uzatváracích ventiloch je častá príčina úniku plynu spôsobená časovou degradáciou tesniacich materiálov na závitoch (tesniace konope a pod.).
Únik plynu na pripojovacích hadiciach pri spotrebičoch
S najčastejšími (a žiaľ s najvážnejšími) únikmi plynu sa stretávame priamo v interiéroch rodinných domov a to na pripojovacích hadiciach pri spotrebičoch, ako napríklad plynové sporáky, ohrievače vody, kotly. Ako tento únik plynu vznikne? Ak si odmyslíme únik plynu z vadného spotrebiča, vzniká z dvoch základných problémov:
- únava a degradácia materiálu starých pripojovacích hadíc a tesnení
- zle dotiahnutá pripojovacia hadica (alebo použitý zlý druh tesnenia)
Hlavnými dôvodmi prečo tieto úniky vznikajú je neodborná montáž a zanedbanie kontroly plynového zariadenia. To, že pri odborne prevedenej montáži prirodzene časom zdegraduje tesnenie nenesie zodpovednosť prevádzkovateľ plynového zariadenia (majiteľ rodinného domu), avšak, ak by sa nezanedbala pravidelná kontrola, tento únik plynu by bol včas odhalený. Neodborná montáž je častým javom, keď sa mnoho ľudí rozhodne „ušetriť“ pár desiatok eur neuvedomujúc si, akému veľkému riziku vystavujú seba a svoju rodinu. Plyn nie je voda. Keď si doma zapojíte práčku a pripojovaciu hadicu ste dotiahli zle, výsledok vidíte okamžite – kvapká vám voda. Pri plyne to ale neplatí. Pri zle nainštalovanej plynovej hadici plyn nezacítite (ak je únik malý), avšak plyn pomaly uniká a môže sa hromadiť za kuchynskou linkou..
Pamätajte, že bezpečnosť v rodinnom dome je prioritou. Pravidelná údržba, kontrola a starostlivosť o plynové systémy vám môžu pomôcť predchádzať únikom plynu a zabezpečiť bezpečné a zdravé prostredie pre vás a vašu rodinu.