Prečo by ste nemali robiť rozvod plynu svojpomocne: bezpečnosť na prvom mieste
V jeden septembrový podvečer som surfoval na nete a relaxoval som – veď to určite poznáte aj vy – nohy vyložené na stole, v jednej ruke horúca káva a v druhej ruke mobilný telefón. Bola to celkom pohoda, hľadal som, ako si svojpomocne urobiť rozvod závlahy do záhrady, aké sú doporučenia a aké sú skúsenosti ľudí s rôznymi typmi materiálov. Čo som ale nečakal, že Google mi pri hľadaní ponúkne zaujímavú diskusiu na jednom slovenskom populárnom stavebnom fóre, kde ľudia diskutujú a pomáhajú si ohľadom rôznych stavebných vecí. Pri prečítaní nadpisu diskusie mi skoro káva z ruky vypadla! 🙂
Užívateľ diskusie ľuďom písal, že sa chystá spraviť si rozvody plynu sám (svojpomocne) a pýtal sa, či mu plynový revízny technik urobí revíziu aj na jeho svojpomocnú montáž.
V prvom momente som s úsmevom na tvári žasol nad tým, čo všetko ľudia riešia na diskusných fórach, ale následne som si uvedomil, že sa jedná o závažnú otázku diskutujúceho a zároveň aj závažnosť celej diskusie.
Keďže sa jedná o závažnú tému, rozhodol som sa napísať tento komentár a vysvetliť vám, prečo nie je správne a nie je to ani v súlade s vyhláškou MPSVR SR 508/2009 Z. z. aby ste robili rozvod plynu svojpomocne.
Moje vysvetlenie rozdelím do dvoch častí:
1. Môže si hocikto urobiť (alebo upraviť) plynovod svojpomocne?
2. Môže revízny technik plynových zariadení urobiť revíziu plynového zariadenia ktoré bolo urobené (upravené) svojpomocne?
1. Môže si hocikto urobiť (alebo upraviť) plynovod svojpomocne?
NIE. A to v žiadnom prípade! (pokiaľ nemáte platné osvedčenie podľa vyhlášky MPSVR SR 508/2009 Z. z. § 16, § 18 ods. 2, alebo platné oprávnenie podľa zákona 124/2006 Z. z. § 15). Samozrejme, ľuďom nikto nedokáže zabrániť vyhotovovať alebo upravovať plynové zariadenie u nich doma za zavretými dverami, ale vystavujú sa nasledujúcim rizikám:
- Únik plynu. Jedným z najvážnejších rizík je možnosť úniku plynu. Pri nesprávnej inštalácii alebo úprave plynového potrubia môže dôjsť k úniku plynu, čo predstavuje vážne nebezpečenstvo.
- Otrava plynom. Ak dôjde k úniku plynu do priestorov (hlavne bez dostatočnej ventilácie), hrozí riziko otravy plynom.
- Výbuch a požiar. Nesprávna inštalácia alebo úprava plynového potrubia môže spôsobiť výbuch a následne požiar. Zemný plyn je vysoko horľavý a výbušný plyn, a teda, požiar sa môže šíriť veľmi rýchlo a môže spôsobiť veľké škody na majetku a ohroziť životy.
Ako by to malo byť? Plynové zariadenie môže opravovať, rekonštruovať a montovať do funkčného celku na mieste jeho budúcej prevádzky osoba na opravu, ktorá má:
- platný písomný doklad o overení odborných vedomostí vyhotovený revíznym technikom podľa vyhlášky MPSVR SR 508/2009 Z. z. § 18 ods. 2 (rozsah teoretickej časti a praktickej časti zaškoľovania určujú bezpečnostnotechnické požiadavky)
- má platné oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa zákona 124/2006 Z. z. § 15 (zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
2. Môže revízny technik plynových zariadení urobiť revíziu plynového zariadenia ktoré bolo urobené (upravené) svojpomocne?
NIE. A nemal by to spraviť v žiadnom prípade! Ale.. Áno, je tam to veľké ALE. Žiaľ, stretávame sa s tým, že niekedy revízny technici vydajú prevádzkovateľovi (napr. majiteľovi rodinného domu) revíznu správu aj napriek tomu, že plynové zariadenie bolo urobené alebo upravené osobami bez príslušných oprávnení a tiež privierajú oči nad poruchami ktoré na plynovom zariadení našli (v revíznej správe je uvedené že neboli nájdené žiadne poruchy aj keď tam naozaj boli). Dôvody prečo to robia neviem – nechám to na váš úsudok. Revízny technici by to ale v žiadnom prípade nemali robiť – ich prácou je totiž objektívne na základe znalostí (zákonných, praktických, uznávaných technických pravidiel a noriem) posúdiť, či sú plynové zariadenia s vysokou mierou ohrozenia (skupina zariadení A) a s vyššou mierou ohrozenia (skupina zariadení B) ktoré revidujú v poriadku a či sú schopné bezpečnej prevádzky.
Revízny technik plynových zariadení nie je policajt ani zlý „štátny úradník“
Treba pochopiť jednu vec, revízny technik nie je zlý škriatok ktorý príde, aby vás sankcionoval a vytváral vám ďalšie náklady na opravu za to, že máte plynové zariadenie v zlom technickom stave alebo na ňom máte únik plynu. Revízny technik nie je namyslený „mudrlantský týpek“ ktorý za vami príde len preto, aby na vás zarobil MEGA veľa peňazí za „kus papiera“ (podotýkam, revízia plynového zariadenia stojí menej ako rodinný nákup v obchodnom reťazci a platí 1 až 3 roky). Práve naopak! Revízny technik je tu na to, aby vám pomohol a upozornil vás na možné technické problémy s plynovým zariadením. Je to ten človek ktorý za vami príde, porozpráva sa s vami – zasmejete sa, možno si dáte kávu a cigaretku – a následne po kontrole plynového zariadenia vám oznámi, že ho máte v perfektnom stave, alebo naopak, že našiel nejaké závady alebo únik plynu. Revízny technik nie je strašiak, netreba sa ho báť, je tu na to, aby vám pomohol.
Taký malý (u)záver
Možno ste ešte zvedaví, ako dopadla diskusia na spomínanom stavebnom fóre. No, poviem vám to tak, že som neveril vlastným očiam. V prvom rade, našlo sa tam viacero diskutujúcich ktorý pána odhovárali od tejto nebezpečnej svojpomocnej činnosti. A tí ostatní? To vám napíšem naozaj len v skratke. Niektorí ľudia pánovi radili, že kľudne nech si natiahne do domu plynovú prípojku aj svojpomocne, veď to zvládne keď nemá ruky ľavé, že lisovacie kliešte na plynové potrubie vie použiť každý príčetný človek, veď aj elektrinu si ťahali sami a všetko doteraz funguje a elektrickému revíznemu technikovi to bolo jedno kto to urobil, že treba nájsť plynového revízneho technika ktorý pôjde do toho, že si nebude pýtať podklady o tom, kto plynové potrubie vyhotovil (mimochodom, pre revízneho technika je to dôležitá informácia a zapisuje sa to do revíznej správy) a perlička nakoniec – jeden diskutujúci upozornil na jeho skúsenosť, že cez kamaráta zohnal plynára, ktorý mu za fľašku domácej vysvetlil základné veci; ako plynové potrubie „natiahnuť“ a preto z toho netreba robiť „jadrovú fyziku“.
Ukončím to teda sarkasticky: načo som teda študoval odbornú školu, načo mám za sebou dlhé roky praxe, načo som robil skúšky aby som dostal osvedčenie a mohol sa stať plynovým revíznym technikom, načo sa ďalej vzdelávam a chodím na povinné testy? ..keď vlastne stačí iba fľaška domácej..? 🙂
A ešte predsa na záver..
Viem, že náklady na opravy a revízie plynových zariadení nie sú pre vás nič príjemné. Ale prosím, buďte zodpovední. Dávajte opravy plynových potrubí a plynových zariadení robiť naozaj skúseným ľuďom s osvedčeniami a oprávneniami. Neriskujte naozaj nič, lebo časom (skôr či neskôr) sa vám to môže naozaj vypomstiť..
Milan Homola ml. (revízny technik plynových zariadení)